Thomas Sanglor

Rendelhető hat részes tanfolyam

A szövegnél minden jog fenntartva!  

 

Az ÁLMODÁSTAN

Alternatív Álomértelmezésének Etikai Szabályai:

 

 

Mielőtt felsorolásra kerülnének a pontokba szedett irányelvek, az Álmodástan Álomfejtőjének szem előtt kell tartania azt az alapot, hogy: Használj, és Ne Árts! Ebből kiindulva kellő felelősségtudatossággal illik az Álomértelmezést végeznie annak, aki bátorkodik összefüggések észlelésére, tárgyalására embertársa áloméletében. A segítő törekvésnek azzal a fokával kell élnie, mintha az a másik ember is családtag, vagy ő maga lenne. Így fő helyen kell lennie a teljes figyelemre, óvásra, felelősségteljességre, pontosságra, hasznosságra fókuszált munkának. A tanfolyamot végzett hallgató nem kap jogosultságot arra, hogy diagnózis és terápia szintű munkát folytasson másokon! Kérem, ezt vegyék figyelembe!

 

    1. Ne árts! Ártás lehet egy félreértelmezett álom és az arra adott rossz meglátás, tanács. Ártás lehet az igazság elhallgatása, torzítása, elferdítése. Az álmodó lelki fejlődését segíti az általa megélt álomnak tapasztalása, és szüksége lehet az elemzés végkövetkeztetésére. De ez nem lehet belemagyarázás! Mivel Alapképzésről van szó, így játékos kérdezz-felelek alapján kideríthető, hogy milyen meglátásnak van alapja és melyiknek nincs.

    2. Fontos alapelv az élet, a fejlődés segítése, tisztelete, méltóságának őrzése. Nem lehet lekezelően és fölényesen bánni az álom tulajdonosával, miközben ő beszámolóját tartja. Úgy kell közreadni a meglátásokat, hogy az tanulságos és eredményre vezető legyen.

    3. Az Alternatív Álomértelmezés tanfolyamot elvégzett hallgató elsősorban a saját álmaira tekinthet és azokat elemezheti kíváncsiságának eleget téve ezzel. Eközben halad és tanulja az álomnyelvezet rejtelmeit és akár maga számára saját álomszótárat készíthet. Megteheti azt is, hogy érdekesség és tanulási célzattal családtagok vagy közeli ismerősök álmaira tekint, de ezeknél konkrét, magabiztos megállapításokat nem tehet. Az elemző nem győzködheti arról az álmodót, hogy márpedig az elmesélt álmában az egyes jegyek konkrétan ezt vagy azt jelentik. Ha mégis megállapításokat tesz, fennállhat annak veszélye, hogy a tévedésből problémák egész sora áll elő. A kimondott szavaknak ereje van, így ezeket nem lehet tudatlanul és felelőtlenül használni!

    4. Az Álomelemző nem használhatja fel a hallott információkat személyes előnyök megszerzésére! Ez a helyzettel és pozícióval való visszaélés.

    5. Az Álomelemző nem ítélheti meg túl súlyosnak, de értéktelennek sem egy álom esetét! Az Álmodástanban nem ítéljük meg az álmokat és azok tulajdonosait sem! Mivel Alapfokú képzésről van szó, így az összefüggésekkel való ismerkedés a mérvadó.

    6. Az Álomelemző csak akkora tudást, végzettséget mutasson magából, amivel ténylegesen rendelkezik!

    7. Az Álomelemző, drogos vagy más ok miatt mámorossá lett egyén álombeszámolóját nem hallgatja meg és főként nem kezd annak értelmezéséhez! Ha valakinél mámoros állapotot tapasztal, legjobban teszi, ha megvárja a kitisztult állapotot, máskülönben az értelmezés rengeteg tévutat szül, nem lesz hitelt érdemlő.

    8. Az Álomelemző nem vetítheti ki saját vágyait, illúzióit az álom tulajdonosának álomértelmezésébe! Magunktól meg kell óvni a másikat!

    9. Az Álomfejtőnek nincsen joga orvost vagy pszichológust helyettesítő munkára! Ha egészséggel kapcsolatos álomfejtésre kerül sor, akkor rákérdezhet dolgokra, de orvosként nem járhat el, gyógyszereket nem javasolhat! Orvosi vizsgálatra elküldheti az álom tulajdonosát, ha fizikai tünetek jeleit is felfedezik, de orvosi munkát az Álomelemző nem végezhet. Mértékkel gyógyteák, vitaminok, óvintézkedések javasolhatók, de a szakember munkája a szakemberé.

    10. Ha az Álomfejtő egy-egy napon nem érzi magát alkalmasnak a feladatra, akkor ne vállalkozzon álomértelmezésre! Akkor sem, ha neki magának vannak személyes gondjai.

    11. Az elemzést mindig úgy kell tálalni, hogy az befogadható, értelmezhető és segítő legyen! Nem rémiszthető meg az álom tulajdonosa, akkor sem, ha az álom értelme esetleg utalhat egy negatív jelre! A meglátásokat és hasznos, az álmodó érdekeit képviselő információkat mindenképpen adjuk át, de olyan formában, ahogyan az a legnagyobb segítséget nyújtja.

    12. Ha az Álomértelmező benne van egy piramis alapú üzleti rendszerben, nem adhat el az álmodó számára terméket úgy, hogy az álomértelmezésbe beleszőtte a termék fogyasztásának szükségességét!

    13. Az Ébredés Mindenekfelett! Így nem elegendő az álom kielemzése, a végén össze kell foglalni a lényeget és egy leszűrt következtetés formájában átadni. Ebben lehet kisebb javaslatokat tenni, amelyek segítik az álmodót változni egy előnyös irányba, ha szükséges. Ennek ellenére az álmodó önrendelkezési jogát tiszteletben kell tartani akkor is, ha az Álomelemző rávilágított az előrelépés helyes irányára.

    14. Az álom részleteiről való kikérdezésnek tiszteletteljesnek kell lennie, így nem lehet parancsoló, udvariatlan vagy követelőző az elemzést végző egyén.

    15. A bátorítás, az együttérzés, a gondviselő hozzáállás fontos lehet egy olyan álmodó egyén esetében, aki gyász, betegség vagy életkrízis idején tapasztalta az álmát. Ezekben és a hozzájuk hasonló esetekben életfeladatok, terhek tornyosulnak, így fontos a biztatás és megerősítése annak, hogy képes kilábalni a gondok halmazából. Álomelemzés kapcsán apró megállapítások történhetnek, de ha a feladat szakember segítségét követeli, akkor nem szabad várni, rövid időn belül lépni kell a szakosodott orvoshoz, pszichológushoz vagy pszichiáterhez!

    16. Az elemző nem avatkozhat be az álmodó vallási nézetébe, nem bánthatja őt emiatt, nem nézheti azt rosszalló módon. Az erősen vallásos emberek álmaiban a saját vallásuk szimbolikái előszeretettel jelennek meg.

    17. Nem lehet jelen részrehajlás személyes szimpátia alapján! Egyforma alapossággal kell kezelni minden álmot az álmodó korára, fajára, nemére, nyelvére, hetero vagy azonos nemű szexuális érdeklődésre való tekintet nélkül!

    18. Ha az Álomfejtő bizonytalan az álomelemzést illetően, akkor nem bocsátkozhat „talán” megfejtésekbe! Az Alapképzés szabályait be kell tartani, csak a saját és maximum ismerősök, családtagok álmainál lehet ismerkedni érdekes összefüggések, álomtörvények, szabályok felkutatásával. Ezeket is abban a formában, hogy nem alkalmazunk diagnózis és terápiaszintű megállapításokat, javaslatokat!

    19. Ha az álombeszámoló rövid, töredékes, esetleg hiányos és nem találunk benne logikát, akkor külön hangsúlyozzuk, hogy a részlethiányok miatt az elemzésünk is felületes lesz. Egyébként vállalni egy nagyon hiányos álom elemzését felelőtlenség és értelmetlen.

    20. Csak kellő részletességgel elmesélt, leírt és átbeszélt álmoknál van esély a helytálló megállapításokra. Ha nem tűnik elegendőnek az álom szöveges leírása, akkor személyes találkozó alkalmával figyelni kell az álom tulajdonosának őszinte testi és beszédbeli magatartására. A test mindig résztvevője az álomnak, így a beszélgetés kapcsán segítője az Álomértelmezőnek. A testjelekben való olvasás csak szakember feladata lehet! Néhány ismert apróság megfigyelhető, megtanulható, de ez nem jogosítja fel az Álomértelmezőt arra, hogy szakszerű megállapításokat jelentsen ki!

    21. Az elemzésnek igazságosnak kell lennie! Nem lehetnek benne olyan részek, amelyek megítéléseket, megszégyenítéseket tartalmaznak. Ha találkozunk egy torz személy torz álmával, javasolható szakember. De ennek megállapítása komoly gyakorlottságot követel. Alapképzés esetén nem igazán kerülünk kapcsolatba olyan álommal, ahol súlyos testi vagy pszichés beteg álmait vizsgálnánk. Ha családtagról vagy barátról van szó, akkor érdekességképpen megfigyelhetjük az álmot, de itt sem tehetünk diagnózis vagy terápiaszintű javaslatot.

    22. Az elemzőnek (főként saját álma esetén) tudnia kell felismerni azt, hogy a látott/tapasztalt álom saját magára vagy valaki másra vonatkozik. Például vannak figyelmeztető álmok, amelyek tudatosulnak egy családtagban, de nem neki, hanem a szomszédnak vagy valaki másnak szólnak. Ebben az esetben az álmodó csupán jelfogó volt. Az információknak érdemes utánajárni, és azokra igazolást vagy cáfolatot találni.

    23. Titoktartás. Az álomfejtő kötelessége őrizni az álmodó, valamint az álmának személyes vonásait. Ezek nem adhatók ki, nem oszthatók meg, csupán általánossá tett tanulságképpen, álnevekkel, ha az álom tulajdonosa ebbe beleegyezik.

    24. Az Álomfejtő kötelessége önmagát továbbfejleszteni kiegészítő képzésekkel, amelyekkel szolgálata még alaposabb, precízebb és eredményre vezetőbb lehet.

    25. Egy álomelemzés ritkán sikerül százszázalékosan. Figyelembe kell venni azt, hogy az álom születését a meglátásunktól eltérő okok is létrehozhatják vagy a meglátásunkon kívül más okok is indokolhatják annak létrejöttét. Emiatt két-három vagy több főbb irányt is érdemes megemlíteni az álom értelmezésének zárótanulságára vonatkozóan, mert egyetlen egy üzenetre redukálni az üzenetet csak ritkán lehet és szabad.

    26. Etikátlan kihasználni más emberek hiszékenységét. Így az Álomfejtő tartózkodjon attól, hogy magához kösse azokat, akik könnyen befolyásolhatók.

    27. Amennyiben valakit érdekel mások diagnosztizálása és terápia szintű munkával való segítése is, ezt az állami oktatás rendszerében működő pszichológiai ismeretek elsajátítása után teheti meg.