A szövegnél minden jog fenntartva!
Barlangrajzok-Álomképek?
Saját filozofálásom
A témához kapcsolt képek illusztrációk, nem képezik a szövegben tett állítás igazolását.
Az ember számára most is és régen is fontos volt az, hogy valami őáltala változzon meg, hogy egyedi lenyomatot hagyjon maga után, ami róla szól, ami által megemlékszik majd a jövő generáció arról, hogy ki volt és miket tett. Ennek a törekvésnek több oka is lehet, de az egyik és talán legfontosabb az, hogy, ha meg is halunk, legalább a magunk után hagyott 'maradandó' emléknyom átkerül a jövő nemzedékéhez és a személyünk egy bizonyos fokon „túlél”. Mindig is érdekelt bennünket az élet meghosszabbításának lehetősége. Ennek legalapvetőbb változata az utódokban való továbbélés, a másik pedig az az elképzelés, hogy az ember felveszi a kapcsolatot a halhatatlan Létével és öntudatának folytonosságát abban éli meg. A személyes életnek hosszan tartása minden egyed számára kiemelten fontos volt és fontos most is. A múltban, a törzshöz tartozás segítette a túlélést, a nehéz kihívásos helyzetek kezelését, hiszen támaszt jelentettek egymás számára a szintjükhöz mért formában és a lehetőség adta keretek között. Fontos volt az egyedi jelek, a törzsekre jellemző közmegegyezés alapú közlési formák kiépítése és megtanulása. Sokszor az egyed élete függött ettől...
Számtalan barlangrajz adja hírét annak, hogy az embert már a korai időktől kezdve foglalkoztatta az, hogy megjelenítsen olyan ábrázolásokat, amelyek az adott korban kiemelt fontosságúnak számítottak. Elég sok tudományos álláspont született arról, hogy mi okkal tette rajzait barlangok falaira az ember. Mindegyik érdekes és elgondolkodtató. Én a szabadon engedett fantáziámat és nem a tudományos nézőpontokat hoztam most ide. Úgy gondolom, érdemes lenne egy olyan nézőpontból is áttekinteni a barlangrajzokat, hogy azok között lehet-e olyan, ami álmot ábrázol. Véleményem szerint egy-egy esetben előfordulhatott ez, mert mind a mai napig azt rögzítjük, jegyezzük fel, ami kiemelten fontos az ébrenléti életünkben és meghatározó élmény, üzenet az álomvilágunkban. Mindkét valóságsík életünk szerves része, de nem csak a modern korban van ez így, hanem lehetett a múltban is. A régi ember ingervilágát többek között az életben maradás, a táplálkozás, szaporodás, területfoglalás, stb. alkotta. De az ébrenléti életén kívül volt egy belső élete is, az álomélete. Valószínű, hogy ez kiemelten fontos volt a számára még akkor is, ha nem tudta megfogalmazni és úgy elmesélni, mint ahogy azt mi tesszük a modern kor nyelvi eszközeivel. A megjelenítés és üzenés egyik formája a képiség. A képiség megőrzi a szimbolikusságot, így a lehetséges álom nem veszít erejéből. Nem azt állítom, hogy minden barlangrajz álom, ez tévedés lenne. Azt mondom elképzelhető, hogy vannak olyan barlangrajzok, amelyek álmok felfestett képei. Akár ébrenléti, akár álombéli üzenetek kerültek a falakra, beavatódunk a régi ember életébe. Ha képzeletben megérintjük ezeket a képeket, akkor egy-egy pillanatra megjelenhet előttünk a történelmi kor értékrendje, fontosnak tartott attitűdje. Mivel vannak igazán fura karaktereket megjelenítő ábrázolások, azt sem zárhatjuk ki, hogy a régi embert idegen civilizáció látogatta meg és indította el egy olyan fejlődési vonalon, aminek köszönhető a jelen életünk.
Akár így volt, akár nem, az elméletek között szerepelhetne az is, hogy esetlegesen álmok is megjelenítődnek a falakra festett remekművek között. Olykor az őskor emberének is lehettek olyan élénk álmai, amelyeket varázslatosnak tartott és érdemesnek arra, hogy megossza azt másokkal. Konkrét üzenet, akár jóslatértékű közlések születhettek álmokba fogott formában, amelyek a törzsre vonatkozó, törzset érintő információként kerültek megosztásra. A kor embere valószínű értette a közléseknek ezt a rajzos formáját. Az is érdekes, hogy olyan helyekre rajzolták, festették ezeket a műveket, ahol az időjárás változékonysága nem bántotta. Hosszú távú üzenetet láttak a közlésekben? A barlang esetleg a lakhelyen kívül mást is jelentett számukra? A tudattalan ősi járatait jelképezhette a barlang? A barlang lehetett az egyes, sötétben született álmok jegyzésének helye is? Sok kérdést tehetünk fel, s ebben éppen ez a jó! Nem állíthatom bizonysággal a bennem felmerült ötletet, ezért írtam a témáról lehetségesként. Ami viszont jellemző az emberre, hogy, ami számára fontos, azt a környezetének egyes részeibe vagy egészébe rögzíti. Az ősi világ értékei, szokásai a természet nyitott könyvébe került, azon lapokra, amelyek egyike egy sziklafal, másika egy megformált tárgy.
Egy ember, aki ennyire természetközeli életet folytatott, akinek érzékei speciálisan alakultak az életfeladatokhoz, véleményem szerint segítséget kellett kapnia az álomoldalról is. Akkoriban ez lehetett egy előrejelző, felkészítő párhuzamos életforma az ébrenléti mellett. Korunkban, a modern embert számtalan eszköz segíti a tájékozódásban, már szinte minden kommunikál velünk és segít bennünket élethelyzetekre adott tanáccsal. Az ősi embernek a törzs tagjain és egy esetleges sámánon kívül az álomélete maradt és a saját tapasztalatai, amelyekre még támaszkodhatott.
Mivel az Álomcsatornáról szól ez a honlap, így most egy játékra hívlak. Kivágtam az egyik festményen szereplő kezet, hogy ráhangolódjunk.
Nézd ezt a kezet a sötét szobádban és érintsd meg az ujjaddal! Képzeld azt, hogy egy barlangban vagy! Érezd a hűvöset, a nyirkosságot, a szél misztikus életét, barlangban mozgó áramlatát! Most csukd be a szemeid és figyelj a füleiddel! A belső térbe fura visszhangok játéka költözik, ami a barlangon kívüli élővilág hangjaiból áll össze. Legyél el ezzel néhány percig, majd nyisd ki a szemeid, tedd vissza ismét az ujjad a kézhez és gondolj arra, hogy ha te kezet rajzolnál, miért tennéd?! Mit jelent számodra a kéz? Óhajtsd, vágyd látni a kezet az álomban és hagyd, hogy a tudatalattid dolgozzon ezen! Könnyen meglehet, hogy a saját kezedet látod majd az álmon belül. Figyeld meg alaposan, hogy változik-e! Ha tudatos vagy, akkor nyomd oda a kezed egy, az álomban teremtett barlangnak falához és Érezd át, hogy ez miért lehet jó, miért lehet fontos!